Záverečné predstavenie „Odviate časom“ žiakov tanečného odboru ZUŠ J. F. Kvetoňa
Záverečné predstavenie „Odviate časom“ žiakov tanečného odboru ZUŠ J. F. Kvetoňa
V Dome kultúry v Seredi sa dňa 17.mája konalo záverečné vystúpenie žiakov tanečného odboru ZUŠ Jána Fischera Kvetoňa. Podujatie malo názov „Odviate časom“ a predstavilo sa v ňom cez 70 účinkujúcich všetkých vekových kategórií.
Učiteľka Tatiana Michálek Walzelová vysvetľuje, prečo nazvala vystúpenie práve titulom Odviate časom: „Kde sú tie časy, keď tieto tance boli neoddeliteľnou súčasťou a potrebou našich predkov? Všetko odvial čas. Naši predkovia nám zanechali úžasné bohatstvo v týchto tancoch. Je v nich skrytý veľký vnútorný odkaz. Je to súdržnosť, schopnosť spolupracovať, rešpektovať sa navzájom a mať pri tom určitý podiel slobody a priestor aj na individuálny prejav. A to všetko veľakrát v jednom jedinom tanci. Preto skúsme tieto tance uchovávať aj pre ďalšie generácie, nielen pre ich jedinečnosť vo svete, ale aj pre tento ich vnútorný odkaz.“
Žiaci počas vystúpenia predviedli to najlepšie čo sa na hodinách naučili. Od moderných až po ľudové tance. Predstavenie pripravili pod vedením učiteliek Dominiky Bílikovej a Tatiany Michálek Walzelovej. Za krásnym vystúpením sa ale skrývajú počas školského roka hodiny nácviku a v neposlednom rade aj príprava kostýmov. Žiakov treba zmerať, aby im kostým alebo kroj sedel ako uliaty. Učiteľka Walzelová nám priblížila pozadie príprav: „Na rozdiel od moderného tanca, kde sa veľmi často používajú rôzne strečové materiály, ktoré sa vedia prispôsobiť postave, u krojov je to inak. Konkrétne pri lajblíkoch je to každoročné rozširovanie alebo zužovanie, nakoľko postavy dievčat sa menia. V prípade sukní rozhoduje dĺžka spolu s výškou pásu. A z roka na rok dostane ten istý kroj už iná žiačka či celá skupina, takže celý proces merania a prešívania sa začína odznova. Na toto vystúpenie sme museli pripraviť sto kusov oblečenia.“ Na záver predstavenia si všetky tancachtivé deti zatancovali spoločne s veľkými dievčatami jeden tanec tzv. „Kurikrik“.
V tomto školskom roku dosiahli žiaci tanečného odboru viacero úspechov. Koncom apríla sa zúčastnili napríklad medzinárodného festivalu ľudového tanca v Taliansku, Sanremo 2023, ktorý sa uskutočnil koncom apríla. Žiaci boli na festivale ocenení hneď za víťazným súborom z Litvy, od ktorých dostali pozvanie na festival k nim domov. „Za hladký priebeh festivalu patrí poďakovanie nielen vedeniu školy a rodičovskému druženiu, ale aj rodičom, ktorí sa festivalu zúčastnili. Za vecné dary pre organizátorov festivalu ďakujeme mestu Sereď a domovskému podniku Hubert,“ povedala učiteľka Walzelová a dodáva, že keď pred 18 rokmi začínala učiť na ZUŠ v Seredi, nemala veľké očakávania od toho, či vôbec bude záujem o ľudový tanec v tomto meste. S potešením ale priznáva, že aj keď nadšencov nie je veľa, ľudový tanec v Seredi stále žije, čoho dôkazom okrem Florafestu bolo aj toto záverečné vystúpenie tanečného odboru.