Čím viac času na sociálnych sieťach, tým viac sa prejavujú úzkosti, upozornil v Seredi Jozef Mikloško, komisár pre deti

Čím viac času na sociálnych sieťach, tým viac sa prejavujú úzkosti, upozornil v Seredi Jozef Mikloško, komisár pre deti

Bezpečnosť     Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MsÚ Sereď    
Mesto Sereď zorganizovalo pre svojich teenagerov diskusiu s komisárom pre deti Jozefom Mikloškom. V rokovacej sále mestského úradu sa hovorilo o vplyve sociálnych sietí na zdravie detí a mladých a komisár nastavil zrkadlo nielen im, ale aj rodičom a našej spoločnosti. Na radnici zanechal silný odkaz, no aj cenné rady, ako byť v strehu a nepodľahnúť ničnerobeniu na mobile, ktoré sa môže tváriť „cool“ a „v pohode“.
 
Cieľom nového vedenia mesta Sereď je orientovať sa na mladú generáciu, a preto jej venuje významnú pozornosť a kapacity. Pracuje na vytvorení historicky úplne prvej  Koncepcii rozvoja práce s mládežou na roky 2025 – 2030. Seminár s komisárom pre deti bol jej sprievodnou aktivitou. Na pozvanie primátora mesta Ondreja Kurbela v októbri zavítala do Serede významná osobnosť na scéne práce s deťmi a mládežou, pán doktor Jozef Mikloško. Rozprával o požieračoch času a pozornosti, teda o sociálnych sieťach. Podľa jeho slov je významné, ako intenzívne vplývajú na duševné zdravie a pohodu mladých ľudí. Mikloško na úvod zdôraznil, že najdôležitejší ochranný faktor pred duševnými problémami dieťaťa je kvalita jeho rodinného prostredia a vzájomná láskavá komunikácia.
 
Facebook namiesto mamy?!
Podľa výskumov, ktoré na diskusii prezentoval, sa deti najviac bezpečne cítia s mamou (96 %) a s otcom (91%). Ďalej sú vysoko hodnotení starí rodičia (90 %) či iný člen rodiny (81 %). Súrodenci sú tiež významní (75 %). Zaujímavé zistenia sú, že o veciach, ktoré deti trápia, sa najčastejšie zdôveria matke (81 %), otcovi (67 %), starému rodičovi (66 %), kamarátovi (61 %), či súrodencovi (54 %). Komisár uviedol aj štúdie, ktoré zisťovali, z čoho majú deti najväčší strach. Ten najintenzívnejší strach prežívajú z odlúčenia od jedného alebo od oboch rodičov (42 %), že nebudú mať kde bývať (36 %), zo smrti (34 %), že sa rodičia rozvedú (32 %), z finančných problémov rodiny (31 %), z neúspechu v škole (24 %). Ak svoj čas, svoju prítomnosť a svoje sústredené láskavé vnímanie deťom v ktoromkoľvek veku nedávame, sociálne siete si naše deti uchmatnú pre seba. Stanú sa „prvou pomocou“ pre duševne vyhladované deti - veľmi nebezpečnou! Mikloško uviedol známe výroky tvorcov sociálnych sietí, z ktorých môže prejsť po chrbte mráz. Sociálne siete sú podľa ich autorov vymyslené preto, aby ľudí chytili do akejsi siete, dodajú im do mozgu dopamín kvôli vytvoreniu závislosti, podobne, ako je to u drog. Zneužívajú slabosť v ľudskej psychológii a menia vzťah človeka k spoločnosti. Začínajú vznikať duševné poruchy.  
 
Pandémia rozvratu rodín
Ešte náročnejšou pandémiou 21. storočia, než bola pandémia COVID 19, je podľa slov psychológov pandémia duševných porúch. Spustil ich proces rozvratu našich rodín. Deti zažívajú kvôli rozvratu svojich rodín neistoty, z ktorých duševné poruchy pramenia a sú ich priamou príčinou.
Podľa prieskumu SAV 2020 „Ako sa máte, Slovensko?“, obmedzenie sociálnych kontaktov a izolácia výrazne ovplyvňujú predovšetkým mladých ľudí vo veku do 30 rokov, ktorí dnes trpia zvýšenou nervozitou, úzkosťou, hnevom a osamelosťou, uviedol počas diskusie Mikloško. Doplnil, že Slovensko pritom nie je lídrom duševných porúch a rozvrat rodín nie je v tak vysokom štádiu, ako v iných krajinách sveta.
 
Zbystrite: deti riešia sebapoškodzovanie!
V druhej časti diskusie mohli žiaci položiť otázku online cez aplikáciu s možnosťou zachovania anonymity. Komisár dostal približne stovku otázok, z ktorých žiaci svojim preferenčným hlasom vybrali tie, ktoré považovali za najzaujímavejšie a možno aj z titulu, že sa ich priamo dotkli. Išlo mnohokrát o citlivé otázky, napríklad riešenie alkoholizmu u jedného z rodičov, či sebapoškodzovanie v prípade mladých dievčat. Pri čítaní týchto riadkov si treba uvedomiť, že otázky položili naše deti z prostredia mesta Sereď.
 
„Hodnotím prednášku a diskusiu s pánom profesorom za veľmi prínosnú. Prijala by som tému kľudne rozanalyzovať viac do hĺbky, nakoľko dnešní mladí ľudia sociálnymi sieťami žijú a neuvedomujú si následky, ktoré na nich čas strávený na sociálnych sieťach môže zanechať. Pozitívne hodnotím aj diskusiu anonymne vedenú cez slido, v ktorej sa riešili závažné problémy trápiace žiakov. Verím, že nájdu vo svojom okolí človeka, ktorému budú dôverovať a pomôže im prekonať náročné obdobie v ich živote. Ďakujem vedeniu mesta za takúto možnosť,“ zhodnotila učiteľka zo ZŠ J. A. Komenského Jana Čelárová.
Mesto Sereď sa v ostatnom období systematicky venuje práci s mladými. V spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR)a o.z. STORM nedávno zorganizovalo seminár o návykových látkach medzi mládežou a v januári 2025 zorganizuje diskusiu o mentálnom zdraví pre učiteľov a turnaj spoločenských hier pre všetkých seredských školákov.
 
 
Zľava: M. Sabová Dudášová z KC PRIESTOR, viceprimátorka mesta M. Fačkovcová, komisár pre deti J. Mikloško, primátor
O. Kurbel, prednostka D. Bartošová, M. Matušková z ÚPSVaR a koordinátor práce s mládežou v Seredi M. Čulaga.
 
foto: Zuzana Slahučková
Čím viac času na sociálnych sieťach, tým viac sa prejavujú úzkosti, upozornil v Seredi Jozef Mikloško, komisár pre detiČím viac času na sociálnych sieťach, tým viac sa prejavujú úzkosti, upozornil v Seredi Jozef Mikloško, komisár pre deti