Okrem správneho koktailu hormónov v mozgu musí muž zažívať aj uznanie a pekné vzťahy, hovorí urológ Vladimír Drozda
Okrem správneho koktailu hormónov v mozgu musí muž zažívať aj uznanie a pekné vzťahy, hovorí urológ Vladimír Drozda
Mesiac november má vlastnú výnimočnú identitu. Je venovaný mužskému zdraviu. Seredské novinky sa pri tejto príležitosti porozprávali s lekárom Vladimírom Drozdom, ktorého ste už mnohí stretli, ak ste navštívili urologickú ambulanciu v našom meste.
November je mesiac venovaný mužskému zdraviu a 19. november je Deň mužov. Vedeli ste o tom?
Áno, je to tak. Ide o mesiac, kedy upozorňujeme na ochorenia mužov, hlavne onkologické a existuje aj celosvetová akcia tzv. movember (pozn.: anglicky MOustache - fúzy a noVEMBER - mesiac november), kedy muži nosiaci fúzy alebo bradu chcú manifestovať uvedomenie si hlavne prevencie pred mužskými onkologickými ochoreniami, predovšetkým reprodukčného systému. Ja, keďže nosím bradu už niekoľko rokov, poukazujem na tento problém celý rok (smiech).
Sú muži tým silnejším pohlavím?
Ak otázku chápeme po telesnej stránke, tak by som odpovedal, že vo väčšine prípadov sa to tak javí. Avšak v prípade, že berieme do úvahy psychologicko-sociálny aspekt, tak tie rozdiely sa zrejme v dnešnej dobe stierajú.
Čo mužom najviac dodáva silu?
Kľúčom k fyzickej sile muža je hormonálna rovnováha v prospech mužského pohlavného hormónu, testosterónu. Tento hormón je tou esenciou vytvárajúcou jednoznačný rozdiel medzi mužom a ženou. Pokiaľ je tu nerovnováha, alebo sa dokáže znížená hladina testosterónu, môže sa fyzická sila muža signifikantne znížiť.
Čo mužom pridáva na dobrej psychike?
V tejto otázke vidím trošku chyták – odpovedal by som, že po biochemickej stránke ide o veľmi krehkú rovnováhu na úrovni neuromodulátorov, a teda signálnych molekúl a hormónov prítomných v centrálnej nervovej sústave, teda v mozgu. Ide o serotonín, dopamín, oxytocín, endorfíny a podobne. No po laickej stránke, na to, aby bol muž v rovnováhe a mal aj dobre funkčnú psychiku, podľa môjho názoru, potrebuje mať istotu, že je ocenený, vážený a má svoje miesto v spoločnosti. Takisto netreba zabudnúť na príjemné rodinné prostredie, fungujúce vzťahy, priateľstvá a v neposlednom rade relax – u mužov typická športová aktivita.
Kedy muži strácajú svoju vitálnu energiu najviac?
Napríklad v náročnom období svojho života, pri strate blízkej osoby, pri ťažkom období v práci – teda pri určitých existenčných problémoch. Súčasná doba je pomerne náročná a v praxi sa stretávam s mužmi, ktorí badajú na sebe isté symptómy typické pre tzv. andropauzu (pozn. strata rovnováhy v tvorbe testosterónu), no pri hlbšom rozhovore zistíme, že problém je niekde inde.
Kedy by sa mali muži začať viac zaujímať o svoje zdravie?
O svoje zdravie sa treba starať v každom veku. To neznamená, že všetci musíme niekoľkokrát do týždňa cvičiť vo fitku, či aplikovať rozličné diétne opatrenia. Odporúčam dodržiavať zlaté pravidlá: striedmosť, zlatá stredná cesta, všetkého moc škodí. Ale, ak vezmem na zreteľ starostlivosť o zdravie v súlade s prevenciou k onkologickým ochoreniam, tak každý muž po 50. roku života by mal navštíviť urológa. Ak sa v rodine vyskytuje onkologické urologické ochorenie, napr. nádory prostaty, obličiek, semenníkov, tak už v 40. roku života. Samozrejme, vždy, keď by muž alebo jeho blízka osoba spozorovala nejakú abnormitu v jeho zdraví, treba navštíviť lekára.
Čo by si mali muži na sebe všímať?
Jednoznačná odpoveď neexistuje. Určite si treba všímať celkový kondičný stav tela, psychickú rovnováhu, a podobne. Z urologického hľadiska si treba všímať, či sa objavujú problémy s močením, časté nočné močenie, či nie je prítomná krv v moči a podobne. Upozorňujem, že každé nahmatanie nejakej hrčky na semenníku si vyžaduje lekárske vyšetrenie. Posledné roky pribúdajú muži, a to aj mladí, s erektilnou dysfunkciou. V úvode je dobré navštíviť urológa, prípadne lepšie andrológa.
Je podľa Vašich skúseností dostatok mužov, ktorí sa o seba starajú?
Za moju osemročnú prax si dovolím tvrdiť, že tie predikcie sú celkom pozitívne a áno, existuje pomerne optimistické percento mužov, ktorí navštevujú urologické ambulancie z titulu preventívnej prehliadky, za čo majú moju pochvalu. Žiaľ, na strane druhej príde aj muž, ktorý má napríklad 72 rokov a ocitá sa u urológa po prvý raz. Vtedy vtipne poznamenám, „pane, meškáte už 22 rokov“. Najsmutnejšie prípady som zažil, keď prišli mladí muži vo veku okolo 20-30 rokov s tým, že už temer pol roka si všímajú tvrdý, neskôr bolestivý semenník a pri vyšetrení sa diagnostikuje nádor. V pamäti mi ostali niektorí, čo už svoj boj prehrali.
Kam majú viesť prvé kroky muža, ktorý zistí problém?
Po správnosti by mal navštíviť svojho praktického lekára a ten zhodnotí, či je potrebné špecializované urologické vyšetrenie.
Čo, ak je problémom aj ostýchavosť?
Ak absentuje korektne dôverný vzťah medzi obvodným lekárom a pacientom, prípadne sa dotyčný človek hanbí a príde ad hoc na urologickú ambulanciu, tak som presvedčený, že z drvivej väčšiny bude špecialistom vyšetrený aj bez tzv. výmenného lístka.
Ako môžu ženy prispieť k lepšej kondícii svojich polovičiek?
Pokiaľ má muž pri sebe tolerantnú a milujúcu partnerku, ktorá spolu s mužom tvorí harmonické prostredie domova, tak ostatné veci idú nejako samé. Tiež odporúčam ponechať mužovi istú voľnosť – vyhradiť mu čas na koníčky, napríklad šport. Každopádne ženy ako vnímavejšie bytosti by mali taktne nasmerovať svojho muža k lekárovi vždy, keď jednoznačne badajú určitú abnormalitu.
Rozpoznáte vo svojej ambulancii mužov, ktorí žijú v harmonickom vzťahu?
Z pár minútového rozhovoru v ambulancii určite nie. Ale, keď príde s polovičkou, ktorá sa dožaduje byť prítomná v ambulancii s dospelým svojprávnym mužom a ešte hovorí zaňho, tak vtedy viem, kto z nich nosí nohavice v rodine. V týchto prípadoch rázne zakročím a poprosím dámu, aby počkala v čakárni. V tvári daného muža vidím často úľavu.
Akú stravu by mali zaradiť do svojho jedálnička muži viac ako ženy?
Tvrdiť, že muž musí jesť viac mäsa, lebo tvrdo pracuje, je v dnešnej dobe už diskutabilné. Muž by mal prijímať viac stopových prvkov ako je selén, zinok k správnej spermiogenéze. Lepšie je spomenúť, čomu sa treba vyhýbať. Je to nikotinizmus, zvýšený príjem alkoholu, mastné presolené jedlá, cukry v nadmernej miere a pod. Toto sú všeobecne známe informácie.
Je nejaké tabu, ktoré by ste chceli odkryť?
Tabu je u mnohých samotné urologické vyšetrenie. V skutočnosti ide o rýchle a bezbolestné vyšetrenie, ktoré trvá ozaj krátko a nie je sa čoho báť. Urológ je v prvom rade špecialista profesionál, takže žiaden ostych. No, ak tým urológom je atraktívna žena, môže to byť pre muža rozpačité (smiech).
Máte aj vtipné skúsenosti z praxe?
Nedávno sa istá vysokoškolsky vzdelaná žena čudovala, prečo ju obvodný lekár posiela ku mne, veď ona má svojho gynekológa a k urológom chodia len chlapi. Keď som jej humorne vysvetlil, že aj ženám Pán Boh dal obličky, močovody, močový mechúr a močovú rúru, tak pozerala na mňa s úžasom. Tým chcem podotknúť, že urológ má v dispenzári nie len mužov.
***
Vizitka:
MUDr. Vladimír Drozda, 33 rokov
Vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave
Pôsobí na Urologickej klinike FN Trnava od roku 2016 a v ambulancii doktora Kutáka v Seredi od decembra 2023
Hobby: príroda, rekreačne šport, čítanie kníh, cestovanie
***
autor: Zuzana Slahučková
foto: Lukáš Klčo