Rybári pozor: do Dunaja vplávalo vyše 200 rybích prieskumníkov
Rybári pozor: do Dunaja vplávalo vyše 200 rybích prieskumníkov
V rámci projektu LIFE Living Rivers, na ktorom spolupracuje aj Slovenský rybársky zväz (SRZ) ako asociovaný partner, bol spustený výskum pohybu rýb na Dunaji. Cieľom je získať cenné údaje o správaní a migráciách rýb, vrátane ohrozených druhov, ako sú jesetery malé, mreny severné či bolene dravé. Tento ambiciózny projekt realizujú odborníci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity (FROV JU) v spolupráci so SRZ.
Výskumná oblasť a metódy monitorovania
Skúmaný úsek Dunaja zahŕňa približne 100 kilometrov rieky, od Bratislavy až po Medveďov, vrátane oblasti Starého Dunaja. Vedecký tím sa zameriava na priechodnosť vodohospodárskych stavieb vo Vodnom diele Gabčíkovo pre ryby, ktoré obývajú prúdiace vody. V rôznych častiach rieky boli nainštalované podvodné brány, ktoré sledujú pohyb rýb pri prechode cez tieto stavby.
Na to, aby výskum prebiehal úspešne, je potrebná pomoc „rybích prieskumníkov“. Tieto ryby sú vybavené špeciálnymi vysielačkami, ktoré umožňujú vedcom sledovať ich pohyb. Odborníci označili a vypustili späť do Dunaja viac ako 200 rýb – konkrétne 50 boleňov dravých, 50 mrien severných a 114 jeseterov malých.
Ako môžete pomôcť?
Úspech výskumu závisí aj od spolupráce rybárov. SRZ MsO Sereď uvádza: "Ak počas rybačky ulovíte niektorého z označených „rybích prieskumníkov“, prosíme vás o nasledovné: zaznamenajte údaje do povolenky – dátum, číslo revíru, druh ryby a jej veľkosť. Rybu šetrne vráťte späť do vody – tieto jedince sú pre výskum mimoriadne dôležité. Označené ryby môžete ľahko rozpoznať: na ich brušku sa nachádza operačná jazva so stehmi. Jesetery malé majú navyše biely štítok na prsnej plutve."
Čo robiť v prípade nálezu uhynutej ryby alebo vysielačky?
Ak nájdete uhynutú rybu s vysielačkou, alebo samotnú vysielačku, okamžite to prosím nahláste. Poskytnite tieto informácie: dátum a miesto nálezu, Vaše meno a kontakt, identifikačné údaje vysielačky (M kód na 5. riadku etikety). Kontaktné údaje pre nahlásenie (e-mail a telefón) nájdete priamo na vysielačke. Každý takýto nález je pre vedcov neoceniteľným zdrojom informácií.
"Ďakujeme všetkým rybárom za spoluprácu a podporu ochrany dunajských druhov! Spoločne môžeme prispieť k zachovaniu vzácnych rýb pre budúce generácie," uvádza SRZ MsO Sereď. ( Bližšie info a zdroj foto TU )