24. január je Deň komplimentov. Viete ich dávať a prijímať?
24. január je Deň komplimentov. Viete ich dávať a prijímať?
Seredské novinky 1/2025 sa vo svojej pravidelnej rubrike Otázka mesiaca tentokrát venovali téme Deň komplimentov. Prečítajte si, prečo tento deň vznikol a ako môžu úprimné komplimenty zlepšiť svet okolo nás. Svoje postoje k dávaniu a prijímaniu komplimentov poskytli aj členovia redakčnej rady Seredských noviniek.
Kompliment je hlavne pochvala, nie len lichôtka
24. január patrí pochvalám! Tento deň vymysleli dve Američanky Kathy Chamberlin a Debby Hoffman. Zámerom zakladateliek bolo poukázať na dôležitosť kladnej spätnej väzby voči iným a zároveň zamyslieť sa, s akým úmyslom pochvaly či lichôtky dávame. Vedeli ste? Slovo kompliment má latinský pôvod zo slova complere – potešiť. Pochvala a lichôtky sa spájajú so slušným správaním a pozitívnou energiou.
Rozdelená spoločnosť
Často počúvame, že spoločnosť je rozdelená a priepasť sa stále rozrastá. Výskum agentúry Focus zistil, že 36% Slovákov pozná aspoň jedného človeka, ktorý nemá problém s použitím násilia proti názorovému protivníkovi. Sociálna psychologička Barbara Lášticová sa pre Slovenský rozhlas vyjadrila, že polarizácia je prirodzenou súčasťou demokracie. Problémom podľa nej je, ak sa spoločnosť rozdeľuje na „my a oni“ a diskusia sa mení na boj s oponentom a nie je súťažou ideí. Podľa prieskumu Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV Ako sa máte Slovensko, Slováci považujú za najviac polarizujúce témy práva LGBTI komunity, príchod a spolužitie s prisťahovalcami, očkovanie a proruská alebo prozápadná orientácia Slovenska.
Ako prediskutovať nezhody?
Ak teda príde k rozkolu, nepadne na škodu naučiť sa správne argumentovať. Svoje tvrdenia by sme mali podložiť faktami - odkázať na relevantnú autoritu, oprieť sa o overené informácie. Hlavne musia mať naše slová ľudovo povedané hlavu aj pätu. Avšak pri presviedčaní o svojom názore sa človek môže
dopustiť logických prešľapov. Jeden z nich je napríklad spochybňovanie druhého na základe jeho veku alebo skúseností: „Si vo firme 2 roky, tomu určite nerozumieš.“ Niekedy sa schyľujeme k prílišnému zovšeobecneniu: „Každý potetovaný je basista.“ Prípadne si vyberieme iba výnimočnú situáciu, pričom veľa opačných prípadov zamlčíme: „Moja kamoška sa z tej kozmetiky vyhádzala, určite si ju nekupuj.“ Či správne argumentujeme, alebo nie, nezabúdajme, že výmena názorov nie je súboj ale dialóg. Najväčším
komplimentom je niekedy aj to, ak si priznáme chybu, prípadne oceníme múdrosť toho druhého.
Pochvala nie je iba o vzhľade
Za slovom kompliment často vidíme lichôtky týkajúce sa vzhľadu. Musím však podotknúť opierajúc sa o Krátky slovník slovenského jazyka, že kompliment je v prvom rade poklona, až potom lichôtka. Dokonca sa kedysi používalo slovo lichota s negatívnym významom líškať sa. Predovšetkým chválime ľudí, aby
sme im zlepšili náladu a vtedy postačí aj lichôtka. Avšak treba myslieť na to, či naša poznámka nie je už obťažovaním. Predsa len sa inak cítime, keď náš vzhľad pochváli partner, ako keď nám za chrbtom zaznie drzý hvizd. Keď chceme na osobu zapôsobiť, mali by sme ju oceniť. Zamyslime sa, kedy naposledy ste pochválili kolegu za jeho prácu? Alebo kedy ste poďakovali za upozornenie od okoloidúceho, keď vám niečo vypadlo? Vraj sme ako spoločnosť zhrubli, ale zažila som, ako jeden pán po verejnom zhromaždení v hlavnom meste poďakoval policajtovi korigujúcemu dopravu za jeho prácu. Ten výjav ma zahrial pri srdci viac ako nemiestna pochvala, že mám pekné nohy.
Rozpaky z pochvaly
Jedna vec je komplimenty dávať, ale viete ich aj prijímať? Niektorým sa stáva, že ich práve komplimenty znervózňujú a nevedia ich prijať. Začnú premýšľať, či to dotyčný myslel v dobrom alebo vtipkuje. Problém je niekedy zakorenený v nízkom sebavedomí, ale spája sa aj s jazvami duše. Existujú ľudia, ktorí trpia impostor syndrómom. Nepripúšťajú si uznanie ich dobre odvedenej práce, pretože si myslia, že sa im zadarilo iba čírou náhodou a nie ich snahou. Pochybujú o svojej hodnote a podceňujú sa. Na prvý pohľad nevinná poznámka od babičky: „Aká si pekne zaoblená," môže spustiť u osoby s poruchami
príjmu potravy špirálu chorobného chovania. Keďže som sa predtým na lichôtky zameriavala iba zo ženského hľadiska, nemali by sme zabúdať na mužov a doceniť ich snahu. I keď sa o mužoch vraví, že sú „silnejším“ pohlavím a často aj etiketa stavia muža do pozície toho, kto má lichotiť žene. Takže nezaškodí
niekedy porušiť zaužívané vzorce.
Svetlo negatívnych dní
Šírenie slušnosti začína u jednotlivca. Niekedy však počúvame veľa negatívneho o nálade v našej spoločnosti, až zabúdame na to pekné a láskavé. Nedávno sme mali Vianoce, ktoré nám pripomenuli dôležitosť rodiny, spolupatričnosti, pokoja a lásky. Tak nech nám deň komplimentov pripomína nielen dozvuky Vianoc, ale aj to, že netreba byť pesimistický na svet a ľudí, ale treba ho vnímať aj v pozitívnom svetle a dokázať to úprimne oceniť. Ak je pochvala mienená zo srdca, dokáže ho zahriať. Lož má krátke nohy a ak sa lepšie zamyslíme, ľahko rozoznáme falošnú pochvalu od tej úprimnej.
Michala Gálová, člen redakčnej rady Seredské novinky
****
Zuzana Slahučková, šéfredaktorka Seredské novinky
Na rozdávanie komplimentov sa pozerám opatrne. Na jednej strane sú významným pomocníkom v šírení dobra, pozitívnej nálady, sú povzbudením pre ďalšiu prácu, skrášlia deň. Ak sme teda úprimní a naša poklona druhej strane pramení z pravdy, je všetko v poriadku.
Vnímam však, že komplimenty môžu byť aj zlým pánom, ba dokonca môžu aj uškodiť. Nechtiac – ak sú vyslovené v nevhodný čas či nesprávne odhadnutým tónom. Človeku, ktorý si napríklad zažil výsmech, nelásku alebo hrubosť.
Prijať kompliment – to je tiež veda hodná hlbšieho zamyslenia. Kto číta tieto riadky, ruku na srdce: vedeli ste vždy prijať pochvalu, kompliment, slová uznania? Nie? Nevyčítajte si to. Možno ste zažili v minulosti svet, ktorý káral, vinil a vaše dobré úmysly nikto nechápal. Možno si teraz stačí uvedomiť, že už je svet iný. Že ten, kto vám práve úprimnú pochvalu – možno aj verejnú – zložil, vás má rád. A jeho slová nie sú výčitkou ani nátlakom, ale prejavom láskavosti.
Teším sa, že deti v našich školách sa už učia prejavovať lásku a priateľstvo. Vidím, ako si pripravujú drobné darčeky pre svojich spolužiakov, ako si navzájom kreslia obrázky či píšu milé odkazy. Takto sa podvedome učia darovať aj prijímať. Bola som nadšená, keď aj môj syn dostal od pani učiteľky krásnu úlohu: nájsť niečo, za čo treba pochváliť každého doma v rodine. Tak som sa potešila, keď povedal, že robím najlepšie palacinky, tatino je najlepší zabávač a sestrička hrá prekrásne na flaute.
V ideálnom svete by sa v rodinách, školách a na pracoviskách nešetrilo pochvalami a milými komplimentmi. A čo ak nás od toho ideálneho delí iba táto maličkosť, že sa ostýchame chváliť a byť pochválení. Tak prečo nezačať už dnes? Môžeme rozprúdiť to, aby sme nielen my, spolu s naším okolím, žili v prostredí, kde sa oceňuje dobro, snaha a krása – vnútorná aj vonkajšia. Úprimne, vedome, nahlas s dobrým úmyslom.
Je tu šanca urobiť si svoj svet a svet svojho najbližšieho okolia láskavejším. Začnime malým gestom – jedným komplimentom a netreba čakať ani na 24. január.
Lukáš Klčo, člen redakčnej rady Seredské novinky
V dnešnom svete, kde dominuje rýchlosť, individualizmus a polarizácia, sa zdvorilosť a gentlemanské správanie môžu zdať ako zabudnuté hodnoty. Práve blížiaci sa Deň komplimentov je ideálnou príležitosťou pripomenúť si ich význam. Je dôležité nezabúdať na klasické prvky slušnej výchovy. Gentlemanstvo nie je len o štýle obliekania či o formálnych gestách. Je to predovšetkým o prístupe k druhým. Gentleman sa správa s rešpektom, empatiou a úctou ku každému, bez ohľadu na pohlavie, vek či postavenie.
Patrí sem pozornosť k druhým. Záujem o to, čo hovoria a ochota počúvať ich bez prerušovania.
Ohľaduplnosť a zdvorilosť. Malé gestá, ako podržanie dverí, pozdravenie, ponúknutie miesta či pomoc s ťažkým bremenom, usmiať sa na človeka pri akejkoľvek príležitosti a iné.
Kultivovaná komunikácia. Vyhýbanie sa vulgárnym výrazom, zdvorilý tón a
rešpektovanie rozdielnych názorov.
Kompliment je jednoduchý, no silný nástroj, ktorým môžeme prejaviť uznanie a urobiť deň krajším. Nesmie však vyznieť neúprimne alebo nevhodne.
Hoci fyzické komplimenty sú bežné, je dobré zamerať sa aj na osobnosť alebo schopnosti človeka. Vždy je dôležité myslieť na to, aby kompliment nevytváral nepríjemné situácie. Sledovať reakcie druhej strany a v prípade pochybností zvoliť neutrálnejší tón.
Polarizácia spoločnosti pramení z nedostatku komunikácie a pochopenia.
Zdvorilosť a milé správanie môžu byť mostom, ktorý spája rozdielne názory a
pohľady. Rešpektujte rozdielne názory: Nesúhlasiť je prirodzené, no spôsob, akým to vyjadríte, je dôležitý. Hľadajte spoločné témy, na ktorých sa môžete zhodnúť a buďte vzorom. Vaše správanie môže inšpirovať ostatných. Keď ste zdvorilí a milí, druhí majú tendenciu odpovedať vám rovnakým spôsobom.
Daniela Vašková Kasáková, predsedníčka redakčnej rady Seredské novinky
Komplimenty sú jedným z najjednoduchších, no zároveň najúčinnejších spôsobov, ako pozitívne ovplyvniť náladu, posilniť vzťahy a šíriť radosť. Hoci sa môžu zdať ako nepodstatné drobnosti, ich dopad na emocionálnu pohodu človeka je často hlboký. Každý z nás túži byť uznaný, pochopený a ocenený. Kompliment je spôsob, ako tieto potreby naplniť. Ak niekomu poviete niečo pekné, dávate mu nielen uznanie, ale aj možnosť vidieť sa v pozitívnom svetle. To môže posilniť jeho sebavedomie, zlepšiť náladu a dokonca povzbudiť osobný alebo pracovný výkon. Kedysi som nevedela, ako prijať kompliment, resp. ani som nevedela, ako mám správne reagovať. Čím som staršia viem, ako ho prijať, slušne poďakovať a zároveň ho aj opätovať. Nie každý vie prijímať komplimenty, často ich zľahčujeme alebo ignorujeme. Je dôležité naučiť sa jednoducho poďakovať a prijať ich s úsmevom. Nastávajú však aj situácie, keď reagujeme na kompliment obhajovaním, vysvetľovaním alebo protikomplimentom. Naša reakcia pramení z toho, že nie sme si niekedy istí sami sebou alebo si nie sme istí zámerom druhej osoby.
Keď je vyslovený úprimný kompliment, je to začiatok budovania vzťahov, zlepšovania komunikácie, motivácie ľudí, zvyšovania sebavedomia a sebaúcty. Existuje niekoľko zásad prijímania komplimentov. Na kompliment je efektívne stručne reagovať slovom „Ďakujem“ a však bez toho, aby sme rozmýšľali o pravdivosti komplimentu alebo možných úmysloch druhého. Pri jeho prijímaní je dobré udržiavať očný kontakt a nezľahčovať ho a ani ho neironizovať.
Pri komplimentoch je dôležité byť úprimný a konkrétny. Zamerajme sa na úsilie, charakter a nebojme sa nečakaných komplimentov.
Svet je plný výziev a komplikácií, no aj jednoduchý kompliment dokáže byť protipólom negativity. Je to nenáročný spôsob, ako šíriť svetlo, upevniť vzťahy a vytvoriť prostredie, kde sa ľudia cítia oceňovaní. Bez ohľadu na formu však platí, že uznanie a pochvala sú univerzálne.